UFC

UFC Champions – Title holders for each weight division

See a complete list of UFC title holders for each weight division. The UFC currently has eight weight-divisions for the men and four for the women.


Fast Facts:

  • The UFC hosts most of the top-ranked MMA fighters in the world.
  • MMA became legal in the state of New York on April 12, 2016. The UFC held their first New York event on November 12, 2016 at Madison Square Garden.
  • Conor McGregor was the first UFC fighter to hold Championship title belts in two different weight divisions at the same time by becoming the Lightweight Champion at UFC 205 in New York City. He was the Featherweight Champion before he became the Lightweight Champion.
  • Henry Cejudo was a UFC double champion holding title belts in the bantamweight and flyweight divisions until Deccember 19, 2019 when he was forced to vacate the flyweight title.
  • Amanda Nunes is currently a UFC double champion holding title belts in the bantamweight and featherweight divisions. Nunes has defended her bantamweight title four times since becoming the champion.

Men’s UFC Champions:

FighterWeight ClassWeightChamp sinceTitle defenses
Stipe Miocic (USA)Heavyweight265 lb (120 kg)Aug 17, 20190
Jon Jones (USA)Light Heavyweight205 lb (93 kg)Dec 29, 20180
Israel Adesanya (NIG)Middleweight185 lb (84 kg)Oct 6, 20190
Kamaru Usman (NIG)Welterweight170 lb (77 kg)Mar 2, 20191
Khabib Nurmagomedov (RUS)Lightweight155 lb (70 kg)Apr 7, 20182
Alexander Volkanovski (AUS)Featherweight145 lb (66 kg)Dec 14, 20190
Henry Cejudo (USA)Bantamweight135 lb (61.2 kg)Jun 8, 20190
Vacant TitleFlyweight125 lb (56 kg)Dec 19, 2019

Women’s UFC Champions:

FighterWeight ClassWeightChamp sinceTitle defenses
Amanda Nunes (BRA)Featherweight145 lb (66 kg)Dec 29, 20180
Amanda Nunes (BRA)Bantamweight135 lb (61 kg)Jul 9, 20165
Valentina Shevchenko (KGZ)Flyweight125 lb (56.7 kg)Dec 8, 20182
Zhang Weili (CHN)Strawweight115 lb (52 kg)Aug 31, 20190
Tags
Back to top button
Close